Bizim BlogBlogSosyal MedyaWordPressYoutube

YouTube Vs Blog Hangisi Daha Çok Kazandırıyor?

YouTuber olmak istiyorum ama Blogger de olabilirim diye kafanız karışmış ise bu makalemiz size yardımcı olacaktır. Bu makalemde YouTube vs Blog hangisi daha iyi onu sizlerle paylaşacağım hangisi size daha fazla para kazandırır hangisi sizi daha az yorar bunların hepsini makalemizde yazmış olacağız o zaman başlasın YouTube Vs Blog.

Blog sitesi mi iyi YouTuber olmak mı hangisinin daha iyi olduğuna net bir cevap yoktur. Her şey sizin elinizde olan bir şey şirketlerin bir çoğunun amacına kullanmakta olduğu YouTube ve kişisel Bloglar onlar için harika bir seçenek haline gelmiştir. Kimi sadece YouTube kanalına yoğunlaşırken kimisi’de hem YouTube kanalı hemde blog sitesini bir arada götürmektedir.

Şimdi sizlere ikisinin arasındaki yani Blog ile YouTube arasındaki farkı ortaya çıkaracağız. Buda YouTube’nin bir blog sitesinden daha iyi olup olmadığını ortaya çıkarmış olacaktır, sizinde karar vermenize yardımcı olacaktır.

Blogger ve Youtuber Kavramlarının Tanımı:

Hem blogcular hem de YouTuber için söylemek istediğim hatta en güzel şeylerden bir tanesi’de canları neyi isterse onu yapmalarıdır. Yani özgürlük buda kendilerini takip eden insanları mutlu edecek hayran bırakacak bir özeliktir. Her iki bölümünde istediği yerde çalışma özgürlüğü vardır.

Blogcu Ne Yapar?

Blogger, olan kişi düzenli bir şekilde kendi alanında iyi olan konuları blog sitesine yazmasıdır. Bu bir bilgi sitesi olabilir bir teknoloji sitesi gezi sitesi ve binlerce hatta milyonlarca bu tür site kurup her gün yazan blogger insanlar var kimisi günlük yazar kimisi haftalık yazmaktadır.

YouTuber Ne Yapar?

YouTuber’lar ise İnternet üzerinde aktif olarak gündeme hakim olan kişilerdir tabi bunun dışında görsel bir platform olduğu için aynı bir blogger gibidirler. Kendileri’de içerik üretmek ve video oluşturmak ve günlük video paylaşmak kimsi ise haftalık video paylaşmakta tıpkı bir blogger gibi.

Buna karşılık, bir YouTuber, İnternet’teki ana faaliyeti, internetteki en önemli görsel-işitsel platform olan YouTube’da video oluşturmak ve düzenli olarak paylaşmak olan bir kişidir. Sıklık blogcuya benzer ve daha da yüksek olabilir.

Blogger Ve YouTuberlar Nasıl Çalışıyor ?

Blog siteleri ve sosyal medya siteleri artık bizim vazgeçilmezlerimizden bir tanesi olmaktadır artık. Bunun için artık bilgisayara bile ihtiyaç duymadan hatta bilgisayardan anlamayan kişiler bile kendilerini bu alanda çok rahat bir şekilde ifade edebilmektedir. Yazılı bir bilgi öğrenmek isterlerse direk Blog sitelerine yönelenler görüntülü görmek istedikleri cisimleri izlemek yada eğlenmek istiyorlarsa direk YouTube yönelmeleri artık her şey daha kolay hale gelmiştir.

Bloggerler için WordPress

Blog siteleri artık bizler için İnternet üzerinde çok fazla ayrıcalıklı bir şekilde yükseldiğini görüyoruz ve değişikliklere bile uğradı daha güzel bir hal aldı.

Bloglar, onları çevrimiçi evrende ayrıcalıklı bir yere yükselten bir dizi değişikliğe uğradı. Kişisel bir günlük olarak doğan, dünyaya açılan bir pencere haline geldi.

Geriye dönük baktığımızda insanlar kendilerini ifade edecek yada gezdikleri, eğlendikleri, bildikleri bilgileri paylaşmaktan biraz mahrum kalmıştır. Ama son zamanlarda artık herkese her imkan tanınmıştır ve aşırı bir blog patlaması yaşanmakta bu güzel bir şey mi ?

Tabi harika bir şey bu da blogların ortaya çıkmasıyla ücretsiz blog platformların ortaya çıkmasıyla gelişmektedir.

Kendinizde bir blog sitesi kurmak istiyorsanız Dünyada bir sürü ücretsiz blog sitesi bulunmaktadır. Blog siteni ücretsiz olarak kurmak istiyorsan size dünyanın en iyisi olan WordPress platformunu önereceğim WordPress kendi dalında o kadar harika bir şey ki sadece blog siteni kurma imkanı vermiyor sana aynı zamanda E-Ticaret siteni kurabilirsin Sosyal ağlar siteni kurabilirsin. Mükemmel bir içerik sistemi var. ( CMS ) 75 milyondan fazla site barındırdığı anlamına gelmektedir. Dünya genelinde WordPress en büyük 4 web siteleri arasında 1’ci olmuştur. Blog Sitesi açma fikirlerine bu bağlantıya tıklayarak bakabilirsiniz.

YouTube için YouTuber

Görsel iletişim açık ara çoğu insanların artık vazgeçilmezi haline gelmiştir, buda son yıllarda görsel ve işitsel iletişimin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. YouTube’de içerik oluşturup yada video birleştirip paylaşmak en doğru adres olacaktır.

YouTube kullanıcıları YouTuber olarak bilinir genellikle gençlerin aktif kullandığı bir platformdur.

Artık eskisi gibi TV izleyenlerimiz yok genç kesimin bir çoğuna YouTube mobil cihaz üzerinde tüm imkanı tanımakta buda herkes için daha rahat ve kullanışlı bir hale gelmektedir.

Televizyon son yıllarda kendini epey geliştirdi daha fazla izlenim sağlanma olasılığı tanımakta olmasına rağmen ancak YouTube gençlerin vazgeçilmezi haline gelmektedir, çünkü herkesin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için her gün geliştirilmektedir.

YouTube görsel işitsel formatı ile adeta bir devrim yaratmaktadır. Bununla birlikte YouTuber fenomenleri ortaya çıkmaya başlamıştır.

Resmi verilere göre YouTube 1.500 milyar dan fazla kullanıcıya sahip olduğu görünmektedir toplamdaysa 3.400 milyon kanal bulunmaktadır.Ortalama bir ayda 18 ile 49 yaş arasındaki kişiler Trend videolar bölümünü ziyaret etmektedir.

Bağlılık

YouTube’de Blog sitesi’de bu ikisinin sizden istedikleri tek bir şey var oda bu işi yapacaksanız bağlı kalacaksınız onlara, neden diye soracak olacaksanız.

Zamanı geldiğinde sizi izleyen veya sizin blog yazılarınızı okuyan kitleyi mağdur bırakmamanız içindir bir kişi bile geliyorsa sizin web sitenize yada YouTube videonuzu izlemeye o kişi mağdur kalmayacak devam edeceksiniz kitlenizin tamamına ulaştırma işi zaten bu iki platformdadır.

Siz istikrarlı bir şekilde pes etmeden içerik oluşturmaya devam ederseniz yada blog yazısı yazmaya devam ederseniz karşılığı er yada geç gelecektir.

YouTuber ile Blogger Gelir Kaynağı Nedir ?

Bir Blog yazarı olarak para kazanmanın birden fazla yolu vardır. Bazı alanlarda daha fazla kafa yormak gerekir bazılar ise daha az kafa yorarsın ama tek gerçek olan bir şey var oda alanında konunda uzaman olaman lazım.

Bloggere Gelen 4 Gelir Kaynağı:

  • Reklamcılık: reklamlar (afişler) ve sponsorluk (yayın, podcast, blog).
  • Ürünler: maddi mallar ve bilgi ürünleri (çevrimiçi eğitim).
  • Hizmetler: standart hizmetler (tasarım, SEO, Kod)… sunumlar ve mentorluk.
  • Online Pazarlama: barındırma, şablonlar, eklentiler, kurslar, Amazon, vb.

YouTuber’ın para kazanma yolları nedir ?

YouTuber’ler gelir kaynakları 2 bölümden oluşmaktadır.

  • YouTube iş ortağı
  • Kabul ettikleri tanıtım kampanyaları.

YouTube’de belirli bir kitleye izlenime ulaşıldığına reklam almaya başlıya biliyorsun abonelerinin çoğalmasıyla reklam alma özeliği aktif oluyor ne kadar çok izlenim o kadar çok para gelmeye başlıyor.

Blog Oluşturma YouTube’dan Daha İyi Mi?

Hangisi daha iyi diye soracak olursanız, YouTube biraz daha senden fazla zaman ayırmanı ister yani bir blogger olarak yazı yazmak YouTuber olarak içerik oluşturmaktan video çekimi montaj yapmak vs. Daha bir rahat oluyor blog yazmak ama zamanın varsa YouTube’da video paylaşmak daha bir verimli olacaktır.

Ama tek kusur gün ve gün her şey değişmekte yani video çektiğin zaman o sadece o güne özel yada 1 ay 5 ay özel olarak kalır bir daha kullanıcıların dönüş olmayacaktır. O video izlemeye ama zamanım var diyorsanız bir blog sitesi kurma yada YouTube kanalı açıp video çekip atmanızı tavsiye ederim.

Her şey sizin ile alakalı gerçekten’de blogger olmak istiyorsan bağlı kalacaksan ve en önemlisi kendi alanında iyi biri isen hiç zorlanmadan blog sayfanı kurabilir ve er yada geç meyvesini yiyebilirsin.

YouTube için söyleyeceklerim ise zamanın gerçekten’de var ise aynı şekilde kendi alanında iyi isen içerik üretmek senin için hiç zor olmayacak başarılı biri olabilirsiniz.

Blog ve YouTube için söyleyeceklerim ile ilgili alakalı bir şey ikisi’de aynı şekilde para kazandırır sana senin ilgin hangisine daha çoksa hangisini daha çok severek yapmayı düşünüyorsanız.

O zaman bekleme hemen bir yerlerden başlamaya başlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı