Bizim BlogSağlık

Bira sağlık için iyi mi?

Bu makalemizde sizlere biranın yararlarını ve zararlarını yazacağız.

1. Biranın yararları

Aşırıya kaçmadan bira içmek genel olarak sağlık için iyi bir şeydir.

Bira, çoğunlukla ABD ve Avrupa’nın güneyinde, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan popüler bir içecektir. Bira’da çok miktarda protein ve B vitamini aynı zamanda antioksidan içermektedir.

Bira metabolizmayı daha rahat çalıştırmak için gerekli minerallere sahip bir besindir. Yani aşırı bira kullanmamak genel sağlık için iyidir.

Bira içmek böbrekleri korumaya yardımcı olur. Böbrek taşının oluşmamasını %45 azaltabilir.

Biralar aşırı yüksek lif içeriğine sahiptir içinizdeki kolesterolü düşürür.

Bira’da birçok vitamin bulunmaktadır, bunlar B6, B12, B2 içermektedir. Düzenli bir şekilde bira içenler ise alkol içenlerden %30 daha yüksek bir B6 vitaminine sahip olacaktır.

Bira içenler, bira içmeyen insanlara göre demans ve Alzheimer hastalığı oluşur yani ( hafızayı, düşünceyi ve davranışını etkileyen bir beyin hastalığına ) kapılma riskine sahiptir.

Bira strese karşı güçlü duran bir içecektir. Bu içecek üzerinde yapılan araştırmalara göre günde 2 bardak bira stresi ve baskıyı üzerinden alacak riskleri azaltmaktadır.

Bira bir içecek olduğu bir gerçek ve bir çok vitamin içerir, cildi canlandırmaya ve yenilemeye yardımcı olabilir. Günde bir şişe bira kullanmak cildinizi hafif ve yumuşak, pürüzsüz hele getirecektir. Buda daha genç görünmenize yardımcı olacaktır.

Uykuyla problemi olan uyuyamayan kişiler için faydalı bir içecektir.

2. Biranın zararlı etkileri

Beyin hücrelerinin atrofisi

İlk bardak alkolü içtiğinizde 30 saniye içerisinde alkol beyni etkiler. Beynindeki kimyasallar sinir sinyalleri göndermek için kullandığı yolu tıkar. Yani ruh haliniz değişir, refleksleriniz yavaşlar ve dengenizi kaybedebilirsiniz.

Alkol aşırı kullananlar bunu iyi bilir, alkol hafızayı etkiler sarhoşken ne yaptıklarını hatırlayamazlar.

Alkol içtikten sonra sabah uyandıklarında baş ağrısı başlar. Vücudunuzdaki ve beyninizdeki kan damarlarını genişleten alkoldür. Buda size baş ağrısı yaptırıyor.

Ayrıca, çok fazla alkol alırsanız, beyin hücrelerinizin büzülmesine neden olabilir. Hafıza kaybı, bunama gibi etkiler üzerinizde oluşacaktır.

Uyku bozukluğu

Alkol beyninizi yavaşlattığında, uyumayı kolay bulabilirsiniz. Ama bu şekilde sağlıklı bir uyku yapmazsınız. Uyku sırasında vücudunuz alkolü emmeye ve işlemeye devam edecektir. Yani derin bir uyku çekemeyeceksiniz. Düzenli bir uyku saatiniz olmayacaktır.

En önemli faktörlerden bir tanesi olan uyku stresi yok eden tek şey uykudur. Alkol alarak uyumak size kabus dolusu bir gece yada gün geçirtecek’tir. Alkol uykunuzu yarıda bölebilir çünkü lavaboya gitmeniz gerekecektir.

Mideyi daha asidik hale getirir

Alkol mide mukozasını uyarır ve daha gizli hale getirir. Midede alkol ve asit biriktiğinde bulantı ve kusma yaşayabilirsiniz.

Aşırı alkol kullananlar mide ülseri olabilir. Mide asidi birikmesi alkol içenlerin açlık hissini de azaltmaktadır. Yani yemeği daha az yiyecekler daha az beslenecekler. Buda sağlıklı besinden geri kalmalarını sağlayacaktır.

Mide dışında, alkol ayrıca ince bağırsağı ve kolonu uyarır yiyeceklerin daha hızlı geçmesini sağlar, iyi sindiremezler. Yani alkol içen kişiler ishal olabilir.

Alkol mide ekşimesini daha fazla bir şekilde çoğaltabilir

Neden idrara çıkıyorsun ?

Genellikle beyniniz böbreklerinizi bir hormonla kontrol eder. Bu hormon böbreğe sadece belirli bir miktarda idrar üretmesini söylemektedir.

Ancak alkol içerken, alkol hormonların salınmasını yavaşlatır ve böbreklerin daha fazla idrar üretmek için salınmasına neden olur. Bu nedenle alkollü içecekler tüketirken çok idrara çıkıyorsunuz ve buda dehidrasyona neden olabilir.

Aşırı Alkol alan biri isen yıllar sonra böbreklerinizi kaybedebilirsiniz.

Karaciğer hastalığına neden olur

Karaciğer, içtiğiniz alkolleri vücudunuzun alabildiği tek yerdir. Bu süreçte, birçok toksinin saldırısına uğramaktadır.

Alkol çok fazla alıyorsanız sık sık alıyorsanız, zamanla karaciğer yağlı karaciğere dönüşecektir. Yağ, karaciğer hücrelerine kan akışını kısıtlayarak, bozulmalarına ve işlevlerini kaybetmelerine neden olmaktadır. Bu dokular çalışmaz ve siroz olarak adlandırılır.

Pankreasta hasar, diyabet, kansere neden olur.

Vücut ısısı dengesizleşir bir yükselir bir düşer.

Bağışıklık sistemini zayıflatır.

Cinsel hormonlar üzerinde olumsuz etkiler oluşur.

İşitme kaybı başlar.

Osteoporoz, kas kaybı oluşur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı