ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Web Tasarım > Css > Siteleriniz için 57+ Ücretsiz Resim Galerisi, Slayt Gösterisi ve Lightbox

Son Güncellenme : 16 Mar 2010 13:33

Haber sitelerinizde manşetlerde kullanabilirsiniz yada normal websayfanızda resim galerisi olarak da kullanabilirsiniz… Geliştirmek size kalmış :Dx ÜCretsiz ajax ile kodlanmış pek çok dosya pcgazetesi sitesi tarafından türkçeleştirilmiş… Sizde bu hazır dosyaları indirebilir web sitenizde kullanabilirsiniz….


1. Ajax Manşet Haber Sistemimizin resmini aşağıda göreip indirbileceğiniz gibi demosuna buradan bakabilirsiniz…
Ajax Manşet Haber Sistemi
Ajax Manşet haber sistemi
2. Ajax Manşet Haber Sistemimizin resmini aşağıda göreip indirbileceğiniz gibi demosuna buradan bakabilirsiniz…
Ajax Manşet Haber Sistemi

Ajax Manşet haber sistemi
3. Ajax Manşet Haber Sistemimizin resmini aşağıda göreip indirbileceğiniz gibi demosuna buradan bakabilirsiniz…
Ajax Manşet Haber Sistemi İndir

Ajax Manşet haber sistemi

Üçüncü manşet haber sisteminin resmini aşağıda görüyorsunuz. Bu sistemin demosuna buradan bakabilir ve aşağıdaki linkden indirebilirsiniz.
Ajax manşet Haber 3 indir

ajax3 Ajax manşet Haber Sistemleri   1

50 Tane Harika Dev paylaşım :Dx

AJAX, JavaScript (jQuery, mooTools), Lightbox Tabanlı Galeriler
1. Jon Design’s SmoothGallery
mooTools 1.11 kütüphanesini kullanan bu JavaScript galerisi ve slayt gösterisi sistemi, geçiş efekti içeren yumuşak görünümlü görsel galerileri, slayt gösterileri, vitrinler ve diğer güzel görünümlü içerikleri web siteniz üzerinde kullanabilmenizi sağlıyor. Site üzeride aynı kodu kullanan 7 farklı galeri örneği bulacaksınız. Dilediğiniz örneği indirebilir ve bilgisayarınız üzerinde test edebilirsiniz.
Diğer sistemlerin aksine JonDesign’ın SmoothGallery betiği en başından itibaren web standartları ile uyumlu olacak şekilde kodlanmış durumda. Galeriyi dilediğiniz belge üzerinden besleyebilir, özel CSS seçicilerini kullanabilirsiniz. Daha da iyisi bu gelişmiş betiğin kullandığı kod sadece 24KB.

SmoothGallery
SmoothGallery

2. MiniShowcase Gallery
MiniShowcase küçük ve sade bir PHP/JavaScript tabanlı çevrimiçi fotoğraf galerisi olup, AJAX desteği sayesinde herhangi karmış bir veritabanı ya da kod kullanmadan görsellerinizi çevrimiçi ortamda paylaşabilmenizi sağlıyor. Bu betik aracılığı ile sadece birkaç dakika içerisinde çalışır bir galeriniz olacaktır.

MiniShowcase Gallery
MiniShowcase Gallery

3. jQuery SlideViewer
SlideViewer’ın dosya boyutu sadece 1.5KB. Bir jQuery eklentisi olan bu uygulama sadece birkaç satır HTML kodu yazarak görsel galerileri oluşturabilminizi sağlıyor. SlideViewer listenizde kullandığınız görselleri otomatik olarak sayıyor ve kullanılabilecek bağlantıları otomatik olarak oluşturuyor. Ayrıca her bir görsel üzerine tıklandığında otomatik olarak bir sonraki görsele geçiş yapılıyor. Sade ve kullanışlı.

jQuery SlideViewer
jQuery SlideViewer

4. DevKick Galleria
Galleria bir JavaScript görsel galerisi olup jQuery kullanmaktadır. Görselleri sırasız liste üzerinden yüklüyor ve yüklenen her bir görselin önizleme resmini görüntülüyor. Eğer dilerseniz görsellerin önizleme resimlerini otomatik olarak oluşturabilen bu betik, önizleme resimlerinin oluşturulmasında da orantılı/orantısız, ortalanmış ya da kırpılmış gibi seçenekleri de size sunuyor ve ilgili önizleme resmini CSS ile tanımlanmış sabit önizleme kutusunun içerisine yerleştiriyor.

DevKick Galleria
DevKick Galleria

5. ZenPhoto
ZenPhoto çevrimiçi galeri ihtiyacında olan kullanıcıların pek çok sorununu giderebilecek kapasitede bir betik. Karmaşık olmaktan ziyade sadece görselleri görüntülemeye odaklanan bu betiğin geliştiricileri, bir çevrimiçi galeriden beklenen herşeyi yapabildiklerini ancak bunu oldukça sade bir arabirim üzerinden görüntüleyebildiklerine dikkat çekiyorlar. Galerinin özellik listesi bir hayli uzun. Sitelerinden kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

ZenPhoto
ZenPhoto

6. Lightbox 2
Lightbox sade ve rahatsız etmeyen bir betik olup görselleri sayfanın üzerinde ön plana çıkararak gösterebilen bir betik. Kurulumu oldukça basit ve tüm modern tarayıcılar üzerinde çalışıyor.

Lightbox 2
Lightbox 2

7. Visual Lightbox
VisualLightbox ücretsiz bir sihirbaz program olup web fotoğraf galerilerini, tek bir satır kod yazmadan oluşturabilmenizi sağlıyor. Program, popüler Lightbox 2 betiğini kullanıyor.

Visual Lightbox
Visual Lightbox

8. Photo Gallery with mooTools
Tümüyle detaylandırılmış ders niteliğinde açıklamasının yanısıra pek çok görseli görüntüleyebilecek muhteşem bir fotoğraf galerisi.

Photo Gallery with mooTools
Photo Gallery with mooTools

9. Grey Box
GreyBox, web siteleri, görseller ve diğer içeriği güzel bir şekilde görüntüleyebilmenizi sağlayan bir betik. Kullanımı oldukça kolay olan bu betik ile tam ekran web siteleri, görsel galerileri kullanabilirsiniz. Betik, pop-up engelleyicileri tarafından etkilenmiyor ve sadece 22KB dosya boyutuna sahip.

Grey Box
Grey Box

10. TripTracker
TripTracker slayt gösterisi küçük boyutlu bir JavaScript görsel görüntüleyicisi olup animasyonlu slayt gösterisi özelliğine sahip.

TripTracker
TripTracker

11. qGallery
qGallery kullanması kolay, prototype tabanlı bir galeri betiği. Tüm görsel işleme süreci betik tarafından gerçekleştirildiği için sunucunuza gönderdiğiniz görseller için endişelenmenize gerek yok. Tüm görseller sunucunun geçici depolama alanında depolandığı için sunucuya da fazladan bir yük bindirmiyor.

qGallery
qGallery

12. jFlow Gallery
jFlow eklentisini kullanarak kendi galerinizi nasıl oluşturabileceğinizi gösteren bir rehber ve açıklama.

jFlow Gallery
jFlow Gallery

13. noobSlide
Görsellerinizi mooTools kullanarak 8 farklı şekilde görüntüleyebileceğiniz bir betik. Ne yazık ki betik hakkında herhangi bir belgeleme bulunmuyor ancak kaynak kodunu incelediğinizde kullanımının ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

noobSlide
noobSlide

14. Spacegallery jQuery Eklentisi
Görsellerinizi görüntüleyebilmenin bir diğer yolu.

Spacegallery jQuery Eklentisi
Spacegallery jQuery Eklentisi

15. jQuery Cycle Plugin
jQuery Cycle eklentisi küçük boyutlu bir slayt gösterisi eklentisi. Fare imlecinin görsel üzerine getirildiğinde animasyonun duraklatılması, otomatik durdurma, otomatik sığdırma, önceki/sonraki bağlantları, tıklama önleyicileri ve pek çok geçiş efekti için destek içeriyor. Eklenti ayrıca Metadata ve Easing eklentilerini de destekliyor ancak bu eklentileri kullanmak zorunda değilsiniz.

jQuery Cycle Plugin
jQuery Cycle Plugin

16. Slider Gallery
Bu ‘ürün kaydırıcısı’ sade bir galeriye benziyor ancak onun yerine öğreler arasında gezinmek için kaydırıcıyı kullanıyor. jQuery eklentilerini kullanan sade bir uygulama.

Slider Gallery
Slider Gallery

17. PrettyPhoto
jQuery Lightbox kopyası olan bu uygulama orjinal Lightbox uygulamasına benziyor ancak ona birkaç yeni özellik ekliyor ve tam belgelenmiş kod gibi avantajlar içeriyor.

PrettyPhoto
PrettyPhoto

18. Pretty Gallery
Fotoğraflarınızı jQuery kullanarak gösterebilmenin bir diğer yolu.

Pretty Gallery
Pretty Gallery

19. FrogJS
FrogJS sade, rahatsız etmeyen bir javaScript galerisi. Lightbox JS gibi örneklerin yerine kullanabileceğiniz bir uygulama olmasa da galerileri görüntülemek için bir başka yöntemi kullanıyor. Özellikle her bir görsel için bir sayfanın kullanıldığı galeriler ve fotoromanlar için ideal.

FrogJS
FrogJS

20. Galleriffic
Hızlı işleyen fotoğraf galerilerini işlemek için kullanılabilecek bir jQuery eklentisi. Galleriffic Mike Alsup’un Cycle eklentisinden esinlenmiş ancak daima yüksek performansı göz önünde bulundurarak özellikle çok sayıda fotoğrafın sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmesi için optimize edilmiş.

Galleriffic
Galleriffic

21. Pirobox jQuery Eklentisi
Özellikle son birkaç aydır görsellerin web siteleri üzerinde görüntülenmesi için kullanılan Lightbox betikleri çok popüler hale geldiler. Piyasada bu tip betiklerden onlarcası mevcut ve bunlar farklı çatıları ya da kodlama dillerini kullanıyorlar. DesignShack bu listeye bir yenisini ekliyor. Bu betiğin tasarımı ve geliştirilmesi Diegro Valobra tarafından yapılmış.

Pirobox jQuery Eklentisi
Pirobox jQuery Eklentisi

22. Slideshow 2
Slideshow 2, mooTools 1.2 için bir JavaScript sınıfı olup web sitenizdeki görsellerin sunumunu hareketli hale getiriyor. Yukarıdaki bağlantı üzerinde ilgili eklentinin farklı kullanım şekilleri örneklendirilmiş. Eklentinin kullanım bilgisi için sayfanın kaynak kodunu incelemeniz yeterli.

Slideshow 2
Slideshow 2

23. jQuery Flickr Galerisi
FlickrGallery bir jQuery eklentisi olup Flickr fotoğraflarınızın web sitenize dahil edilebilmesini sağlıyor. Eklenti bir galeriyi Flickr’ın kolleksiyonlarına benzer albümler olarak nitelendiriyor. Albümler ise fotoğraf setlerini içeriyor.

jQuery Flickr Galerisi
jQuery Flickr Galerisi

24. Otomatik Oluşturan Galeri
Bu galeri sizin belirleyeceğiniz bir klasör içerisindeki görselleri otomatik olarak tarayıp galeri oluşturuyor. Galerinize yeni resimler eklemek ya da resimleri çıkarmak için tek yapmanız gereken sunucudan görsellerin bulunduğu klasöre müdahale etmek. Bu güzel özellik PHP kullanılarak mümkün hale getirilmiş.

Otomatik Oluşturan Galeri
Otomatik Oluşturan Galeri

25. Photo Slider
Başlat/Duraklat düğmelerini içeren ve jQuery kullanarak nasıl bir fotoğraf slayt gösterisi oluşturabileceğinizi anlatan bir rehber.

Photo Slider
Photo Slider

26. JavaScript Tiny Slideshow
Bu dinamik JavaScript slayt gösterisinin dosya boyutu sadece 5KB.

JavaScript Tiny Slideshow
JavaScript Tiny Slideshow

27. S3Slider jQuery Eklentisi
Üç farklı özelliğe ve slayt gösterim yöntemine sahip bir jQquery slayt gösterisi eklentisi. Kod iyi bir şekilde kullanmış ve ileri seviyede özelleştirilebilir. Bu örneği ben bugüne kadar geliştirdiğim bazı projelerde kullandım ve şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Denemenizi öneririm.

S3Slider jQuery Eklentisi
S3Slider jQuery Eklentisi

28. AJAX Photo Gallery
AgileGallery’nin AJAX sürümü ücretsiz bir AJAX Fotoğraf Galerisi olup Google’nin ücretsiz Picasa uygulaması üzerinden alacağınız XML dosyasından aldığı tüm bilgileri web tabanlı bir galeri haline getiriyor. Uygulama tamamen AJAX tabanlı olduğundan resimler arasında gezinirken sayfanın yeniden yüklenmesine gerek kalmıyor.

AJAX Photo Gallery
AJAX Photo Gallery

29. Suckerfish HoverLightbox Redux
Kullanışlı bir JavaScript / CSS tabanlı görsel galerisi olup Lightbox’un bir başka sürümünü içeriyor.

Suckerfish HoverLightbox Redux
Suckerfish HoverLightbox Redux

30. PhatFusion Slideshow
Çeşitli geçiş, döndürme, kaydırma efektleri içeren etkileşimli bir JavaScript mooTools galerisi.

PhatFusion Slideshow
PhatFusion Slideshow

31. HighSlide JS
Highslide JS açık kaynaklık bir JavaScript yazılımı olup Web 2.0 yaklaşımını pop-up pencerelere uygulayabiliyor. Önizleme görsellerini ve HTML açılır pencerelerini web sayfaları üzerinde kullanabilmenizi sağlıyor.

HighSlide JS
HighSlide JS

32. SlideFlow AJAX Image Gallery
Görsellerinizi web siteniz üzerinde kullanışlı bir şekilde gösterebilmek için, tam ekran desteği de bulunan bu slayt gösterisini kullanabilirsiniz. Fotoğraflar ve başlıklar XML dosyası üzerinden okunurken önizleme resimleri pakete dahil edilmiş olan Photoshop eylemleri kullanılarak önceden oluşturulabilir.

SlideFlow AJAX Image Gallery
SlideFlow AJAX Image Gallery

33. Barack SlideShow
Kullanışlı ve küçük dosya boyutuna sahip bir slaytgösterisi JavaScript betiği.

Barack SlideShow
Barack SlideShow

34. JQZoom Evolution
JQZoom, JavaScript ile hazırlanmış bir görsel büyüteci olup popüler JavaScript çatısı jQuery üzerinde geliştirilmiştir. JQZoom, özellikle web sitelerinin dilediğiniz bir bölümünü büyüterek göstermek isteyen kullanıcılar için ideal.

JQZoom Evolution
JQZoom Evolution

35. jQuery Multimedia Portfolio
jQuery için geliştirilen bu eklenti medya dosyalarının uzantısını otomatik olarak algılıyor ve ona uygun yürütücüyü yüklüyor.

jQuery Multimedia Portfolio
jQuery Multimedia Portfolio

36. jQuery Küresel Panaroma Görüntüleyicisi
Küresel panaromalar görüntülemek için kullanılabilecek bir JavaScript görüntüleyicisi. Java ve QuickTime teknolojilerine bir alternatif.
37. jQuery Sanal Gezinti
Basi panaroma görüntüleyicisi için bir eklenti olan bu kod sayesinde jQuery desteği sayesinde panaromik görüntülerinizi sanal gezinti uygulamalarına dönüştürebilirsiniz.

jQuery Sanal Gezinti
jQuery Sanal Gezinti

38. mooSlideBox
mooSlideBox küçük ve zarif, AJAX tabanlı bir uzantı olup günümüzün tüm popüler web uygulamalarının neredeyse tamamında bulabileceğiniz “Lightbox”a bir alternatif teşkil ediyor. Bu Lightbox kopyası IE6/7, Opera ve Firefox üzerinde çalışıyor ve mooTools sürüm 1.11 kullanıyor.

mooSlideBox
mooSlideBox

39. jqGalScroll
jQuery Gallery Scroller (jqGalScroll= bir dizi görseli alıyor ve dikey, yatay ya da diagonal olarak ilgili görseleri sırasıyla görüntülüyor. Eklenti ayrıca görsellerinizi sayfalara ayırarak ziyaretçilerinizin görseller arasında gezinebilmelerini de sağlıyor.

jqGalScroll
jqGalScroll

40. Featured Content Slider
Kendi başına çalışır “öne çıkarılan başlıklar” uygulaması oluşturabilmenizi sağlayacak bir rehber.

Featured Content Slider
Featured Content Slider

41. Easy Slider jQuery Plugin
Easy Slider görsellerin ya da diğer herhangi bir içerik türünün dikey ya da yatay olarak kaydırılabilmesini sağlıyor. Uygulamanın ayarları tamamen CSS üzerinden yapılabildiğinden sizin tek yapmanız gereken eklenti dosyasını sitenize dahil etmek, içeriği eklemek ve ardından CSS kullanarak uygulamayı stillemek.

Easy Slider jQuery Plugin
Easy Slider jQuery Plugin

42. Dynamic Image Gallery Slideshow
Bu son derece hafif olan JavaScript görsel galerisi ve slayt gösterisi betiğinin dosya boyutu sadece 3KB ve pek çok güzel özelliği içeriyor.

Dynamic Image Gallery Slideshow
Dynamic Image Gallery Slideshow

CSS Tabanlı Galeriler
43. Hoverbox Image Gallery
Sadece 8KB dosya boyutuna sahip bu uygulamanın dosya boyutu sadece 8KB ve tümüyle CSS tabanlı.

Hoverbox Image Gallery
Hoverbox Image Gallery

44. Sliding Photograph Galleries
Bu galeri bugüne kadar gördüğünüz en küçük dosya boyutuna sahip galerilerden biri. Normalde dikey olarak dizilen sırasız liste içeren bu galeri, kullanılan CSS yardımıyla 8:1 oranında daha az alan kaplayabiliyor. Herhangi bir önizleme resmine ihtiyacınız yok zira tüm resimler önceden yükleniyor. Kullanılan bu metod aşağıda gösterildiği gibi hem dikey, hem de yatay olarak kullanılabilir.

Sliding Photograph Galleries
Sliding Photograph Galleries

45. CSS Görsel Galerisi
Tümüyle CSS tabanlı olan bu galeri önizleme resimlerinin üzerine fare imleci getirildiğinde resmin orjinal boyutunu otomatik olarak gösterebiliyor. Tümüyle CSS kullanılarak geliştirilmiş olan bu galeri, IE6+, Firefox ve Opera 8 destekliyor.

CSS Görsel Galerisi
CSS Görsel Galerisi

46. Cross Browser CSS Slideshow
Sadece CSS kullanılarak geliştirilmiş bir diğer slayt gösterisi uygulaması.

Cross Browser CSS Slideshow
Cross Browser CSS Slideshow

47. Cross Browser Multi-Page Photograph Gallery
Suckerfish HoverLightbox baz alınarak geliştirilmiş olan bu uygulama çoklu sayfa anahat sistemine sahip ancak metin yerine görsel kullanıyor. Suckerfish HoverLightbox’un aksine bu uygulama herhangi bir JavaScript kullanmamasına rağmen IE 5.5 ve üzeri tarayıcılarda sorunsuz çalışıyor.

Cross Browser Multi-Page Photograph  Gallery
Cross Browser Multi-Page Photograph Gallery

48. CSS Decorative Gallery
Güzel bir dekoratif CSS galerisi dersi. Bu ders sayesinde görsellerinizi ve fotoğraf galerilerinizi kaynak görselleri düzenlemeden nasıl daha güzel bir şekilde görüntüleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

CSS Decorative Gallery
CSS Decorative Gallery

Flash Tabanlı Galeriler
49. Flash Parallax Gallery
Paradox kaydırma günümüz 2B animasyonlarında ve oyunlarda çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tip uygulamalarda arkaplan ve önplan görselleri farklı hızlarda kayarak uygulamaya derinlik katmaktadırlar. Bu derinlik, arkaplan görsellerinin önplan görsellerinden daha yavaş bir şekilde hareket etmesiyle sağlanıyor. Özellike portfolyonuzu yaratıcı ve özgün bir şekilde görüntüleyebilmek için kullanabileceğiniz harika bir rehber. Kesinlikle bir göz atılmalı!

Flash Parallax Gallery
Flash Parallax Gallery

50. Flash Gallery
Flash Gallery ücretsiz bir uygulama olup web sitelerinize kolayca ve hızlıca slayt gösterileri ekleyebilmenizi sağlıyor. Uygulamayı kullanabilmek için herhangi bir programlama bilgisine ihtiyacınız olmayacak. Tek yapmanız gereken betiği sitenize yüklemek. Ardından betik isterseniz görsellerin yer aldığı bir klasör üzerinden ya da Flickr resim akışından resimleri alarak onları otomatik olarak bir slayt gösterisi haline dönüştürüyor.

Flash Gallery
Flash Gallery

51. SimpleViewer
SimpleViewer ücretsiz, sade ve özelleştirilebilir bir Flash görsel görüntüleme uygulamasıdır.

SimpleViewer
SimpleViewer

52. 3B Eğri Duvar
Flash tabanlı 3B eğriler oluşturabileceğiniz, Flashloaded sürümüne benzer bir uygulama ancak bu sürüm ücretsiz.

3B Eğri Duvar
3B Eğri Duvar

53. dfGallery
dfGallery uygulaması görüp görebileceğiniz en başarılı galeri uygulamalarından biri.

dfGallery
dfGallery

54. Spiral Carrousel XML

Spiral Carrousel XML
Spiral Carrousel XML

55. Polaroid Gallery
Polaroid Gallery ücretsiz ve açık kaynaklı bir Flash galeri uygulaması. Betik, görsel başlıklarını ve görsellerin kendisini dinamik olarak harici bir XML dosyasından ya da Flickr RSS beslemesi üzerinden alabiliyor. Ardından betik, aldığı veriyi işliyor ve etkileşimli bir flash galerisi oluşturuyor.

Polaroid Gallery
Polaroid Gallery

56. TiltViewer
TiltViewer ücretsiz ve özelleştirilebilir 3B Flash görsel görüntüleme uygulamasıdır.

TiltViewer
TiltViewer

Diğer
57. DynamicDrive
Ve son olarak eğer yukarıdaki 56 galeri ihtiyacınıza cevap vermiyorsa ya da bu galeriler size yetmiyorsa, o zaman DynamicDrive.com web sitesi üzerinde bulunan diğer onlarca galeri uygulamasını deneyebilirsiniz.

DynamicDrive
DynamicDrive

Eğer kullandığınız ve yukarıda yer almayan bir galeri uygulaması biliyorsanız o zaman yorumlarınızda ilgili galeriye bir bağlantı vererek bu listenin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

  • Kaynak: 1stwebdesigner2. MiniShowcase Gallery
    MiniShowcase küçük ve sade bir PHP/JavaScript tabanlı çevrimiçi fotoğraf galerisi olup, AJAX desteği sayesinde herhangi karmış bir veritabanı ya da kod kullanmadan görsellerinizi çevrimiçi ortamda paylaşabilmenizi sağlıyor. Bu betik aracılığı ile sadece birkaç dakika içerisinde çalışır bir galeriniz olacaktır.

    MiniShowcase Gallery
    MiniShowcase Gallery

    3. jQuery SlideViewer
    SlideViewer’ın dosya boyutu sadece 1.5KB. Bir jQuery eklentisi olan bu uygulama sadece birkaç satır HTML kodu yazarak görsel galerileri oluşturabilminizi sağlıyor. SlideViewer listenizde kullandığınız görselleri otomatik olarak sayıyor ve kullanılabilecek bağlantıları otomatik olarak oluşturuyor. Ayrıca her bir görsel üzerine tıklandığında otomatik olarak bir sonraki görsele geçiş yapılıyor. Sade ve kullanışlı.

    jQuery SlideViewer
    jQuery SlideViewer

    4. DevKick Galleria
    Galleria bir JavaScript görsel galerisi olup jQuery kullanmaktadır. Görselleri sırasız liste üzerinden yüklüyor ve yüklenen her bir görselin önizleme resmini görüntülüyor. Eğer dilerseniz görsellerin önizleme resimlerini otomatik olarak oluşturabilen bu betik, önizleme resimlerinin oluşturulmasında da orantılı/orantısız, ortalanmış ya da kırpılmış gibi seçenekleri de size sunuyor ve ilgili önizleme resmini CSS ile tanımlanmış sabit önizleme kutusunun içerisine yerleştiriyor.

    DevKick Galleria
    DevKick Galleria

    5. ZenPhoto
    ZenPhoto çevrimiçi galeri ihtiyacında olan kullanıcıların pek çok sorununu giderebilecek kapasitede bir betik. Karmaşık olmaktan ziyade sadece görselleri görüntülemeye odaklanan bu betiğin geliştiricileri, bir çevrimiçi galeriden beklenen herşeyi yapabildiklerini ancak bunu oldukça sade bir arabirim üzerinden görüntüleyebildiklerine dikkat çekiyorlar. Galerinin özellik listesi bir hayli uzun. Sitelerinden kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

    ZenPhoto
    ZenPhoto

    6. Lightbox 2
    Lightbox sade ve rahatsız etmeyen bir betik olup görselleri sayfanın üzerinde ön plana çıkararak gösterebilen bir betik. Kurulumu oldukça basit ve tüm modern tarayıcılar üzerinde çalışıyor.

    Lightbox 2
    Lightbox 2

    7. Visual Lightbox
    VisualLightbox ücretsiz bir sihirbaz program olup web fotoğraf galerilerini, tek bir satır kod yazmadan oluşturabilmenizi sağlıyor. Program, popüler Lightbox 2 betiğini kullanıyor.

    Visual Lightbox
    Visual Lightbox

    8. Photo Gallery with mooTools
    Tümüyle detaylandırılmış ders niteliğinde açıklamasının yanısıra pek çok görseli görüntüleyebilecek muhteşem bir fotoğraf galerisi.

    Photo Gallery with mooTools
    Photo Gallery with mooTools

    9. Grey Box
    GreyBox, web siteleri, görseller ve diğer içeriği güzel bir şekilde görüntüleyebilmenizi sağlayan bir betik. Kullanımı oldukça kolay olan bu betik ile tam ekran web siteleri, görsel galerileri kullanabilirsiniz. Betik, pop-up engelleyicileri tarafından etkilenmiyor ve sadece 22KB dosya boyutuna sahip.

    Grey Box
    Grey Box

    10. TripTracker
    TripTracker slayt gösterisi küçük boyutlu bir JavaScript görsel görüntüleyicisi olup animasyonlu slayt gösterisi özelliğine sahip.

    TripTracker
    TripTracker

    11. qGallery
    qGallery kullanması kolay, prototype tabanlı bir galeri betiği. Tüm görsel işleme süreci betik tarafından gerçekleştirildiği için sunucunuza gönderdiğiniz görseller için endişelenmenize gerek yok. Tüm görseller sunucunun geçici depolama alanında depolandığı için sunucuya da fazladan bir yük bindirmiyor.

    qGallery
    qGallery

    12. jFlow Gallery
    jFlow eklentisini kullanarak kendi galerinizi nasıl oluşturabileceğinizi gösteren bir rehber ve açıklama.

    jFlow Gallery
    jFlow Gallery

    13. noobSlide
    Görsellerinizi mooTools kullanarak 8 farklı şekilde görüntüleyebileceğiniz bir betik. Ne yazık ki betik hakkında herhangi bir belgeleme bulunmuyor ancak kaynak kodunu incelediğinizde kullanımının ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

    noobSlide
    noobSlide

    14. Spacegallery jQuery Eklentisi
    Görsellerinizi görüntüleyebilmenin bir diğer yolu.

    Spacegallery jQuery Eklentisi
    Spacegallery jQuery Eklentisi

    15. jQuery Cycle Plugin
    jQuery Cycle eklentisi küçük boyutlu bir slayt gösterisi eklentisi. Fare imlecinin görsel üzerine getirildiğinde animasyonun duraklatılması, otomatik durdurma, otomatik sığdırma, önceki/sonraki bağlantları, tıklama önleyicileri ve pek çok geçiş efekti için destek içeriyor. Eklenti ayrıca Metadata ve Easing eklentilerini de destekliyor ancak bu eklentileri kullanmak zorunda değilsiniz.

    jQuery Cycle Plugin
    jQuery Cycle Plugin

    16. Slider Gallery
    Bu ‘ürün kaydırıcısı’ sade bir galeriye benziyor ancak onun yerine öğreler arasında gezinmek için kaydırıcıyı kullanıyor. jQuery eklentilerini kullanan sade bir uygulama.

    Slider Gallery
    Slider Gallery

    17. PrettyPhoto
    jQuery Lightbox kopyası olan bu uygulama orjinal Lightbox uygulamasına benziyor ancak ona birkaç yeni özellik ekliyor ve tam belgelenmiş kod gibi avantajlar içeriyor.

    PrettyPhoto
    PrettyPhoto

    18. Pretty Gallery
    Fotoğraflarınızı jQuery kullanarak gösterebilmenin bir diğer yolu.

    Pretty Gallery
    Pretty Gallery

    19. FrogJS
    FrogJS sade, rahatsız etmeyen bir javaScript galerisi. Lightbox JS gibi örneklerin yerine kullanabileceğiniz bir uygulama olmasa da galerileri görüntülemek için bir başka yöntemi kullanıyor. Özellikle her bir görsel için bir sayfanın kullanıldığı galeriler ve fotoromanlar için ideal.

    FrogJS
    FrogJS

    20. Galleriffic
    Hızlı işleyen fotoğraf galerilerini işlemek için kullanılabilecek bir jQuery eklentisi. Galleriffic Mike Alsup’un Cycle eklentisinden esinlenmiş ancak daima yüksek performansı göz önünde bulundurarak özellikle çok sayıda fotoğrafın sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmesi için optimize edilmiş.

    Galleriffic
    Galleriffic

    21. Pirobox jQuery Eklentisi
    Özellikle son birkaç aydır görsellerin web siteleri üzerinde görüntülenmesi için kullanılan Lightbox betikleri çok popüler hale geldiler. Piyasada bu tip betiklerden onlarcası mevcut ve bunlar farklı çatıları ya da kodlama dillerini kullanıyorlar. DesignShack bu listeye bir yenisini ekliyor. Bu betiğin tasarımı ve geliştirilmesi Diegro Valobra tarafından yapılmış.

    Pirobox jQuery Eklentisi
    Pirobox jQuery Eklentisi

    22. Slideshow 2
    Slideshow 2, mooTools 1.2 için bir JavaScript sınıfı olup web sitenizdeki görsellerin sunumunu hareketli hale getiriyor. Yukarıdaki bağlantı üzerinde ilgili eklentinin farklı kullanım şekilleri örneklendirilmiş. Eklentinin kullanım bilgisi için sayfanın kaynak kodunu incelemeniz yeterli.

    Slideshow 2
    Slideshow 2

    23. jQuery Flickr Galerisi
    FlickrGallery bir jQuery eklentisi olup Flickr fotoğraflarınızın web sitenize dahil edilebilmesini sağlıyor. Eklenti bir galeriyi Flickr’ın kolleksiyonlarına benzer albümler olarak nitelendiriyor. Albümler ise fotoğraf setlerini içeriyor.

    jQuery Flickr Galerisi
    jQuery Flickr Galerisi

    24. Otomatik Oluşturan Galeri
    Bu galeri sizin belirleyeceğiniz bir klasör içerisindeki görselleri otomatik olarak tarayıp galeri oluşturuyor. Galerinize yeni resimler eklemek ya da resimleri çıkarmak için tek yapmanız gereken sunucudan görsellerin bulunduğu klasöre müdahale etmek. Bu güzel özellik PHP kullanılarak mümkün hale getirilmiş.

    Otomatik Oluşturan Galeri
    Otomatik Oluşturan Galeri

    25. Photo Slider
    Başlat/Duraklat düğmelerini içeren ve jQuery kullanarak nasıl bir fotoğraf slayt gösterisi oluşturabileceğinizi anlatan bir rehber.

    Photo Slider
    Photo Slider

    26. JavaScript Tiny Slideshow
    Bu dinamik JavaScript slayt gösterisinin dosya boyutu sadece 5KB.

    JavaScript Tiny Slideshow
    JavaScript Tiny Slideshow

    27. S3Slider jQuery Eklentisi
    Üç farklı özelliğe ve slayt gösterim yöntemine sahip bir jQquery slayt gösterisi eklentisi. Kod iyi bir şekilde kullanmış ve ileri seviyede özelleştirilebilir. Bu örneği ben bugüne kadar geliştirdiğim bazı projelerde kullandım ve şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Denemenizi öneririm.

    S3Slider jQuery Eklentisi
    S3Slider jQuery Eklentisi

    28. AJAX Photo Gallery
    AgileGallery’nin AJAX sürümü ücretsiz bir AJAX Fotoğraf Galerisi olup Google’nin ücretsiz Picasa uygulaması üzerinden alacağınız XML dosyasından aldığı tüm bilgileri web tabanlı bir galeri haline getiriyor. Uygulama tamamen AJAX tabanlı olduğundan resimler arasında gezinirken sayfanın yeniden yüklenmesine gerek kalmıyor.

    AJAX Photo Gallery
    AJAX Photo Gallery

    29. Suckerfish HoverLightbox Redux
    Kullanışlı bir JavaScript / CSS tabanlı görsel galerisi olup Lightbox’un bir başka sürümünü içeriyor.

    Suckerfish HoverLightbox Redux
    Suckerfish HoverLightbox Redux

    30. PhatFusion Slideshow
    Çeşitli geçiş, döndürme, kaydırma efektleri içeren etkileşimli bir JavaScript mooTools galerisi.

    PhatFusion Slideshow
    PhatFusion Slideshow

    31. HighSlide JS
    Highslide JS açık kaynaklık bir JavaScript yazılımı olup Web 2.0 yaklaşımını pop-up pencerelere uygulayabiliyor. Önizleme görsellerini ve HTML açılır pencerelerini web sayfaları üzerinde kullanabilmenizi sağlıyor.

    HighSlide JS
    HighSlide JS

    32. SlideFlow AJAX Image Gallery
    Görsellerinizi web siteniz üzerinde kullanışlı bir şekilde gösterebilmek için, tam ekran desteği de bulunan bu slayt gösterisini kullanabilirsiniz. Fotoğraflar ve başlıklar XML dosyası üzerinden okunurken önizleme resimleri pakete dahil edilmiş olan Photoshop eylemleri kullanılarak önceden oluşturulabilir.

    SlideFlow AJAX Image Gallery
    SlideFlow AJAX Image Gallery

    33. Barack SlideShow
    Kullanışlı ve küçük dosya boyutuna sahip bir slaytgösterisi JavaScript betiği.

    Barack SlideShow
    Barack SlideShow

    34. JQZoom Evolution
    JQZoom, JavaScript ile hazırlanmış bir görsel büyüteci olup popüler JavaScript çatısı jQuery üzerinde geliştirilmiştir. JQZoom, özellikle web sitelerinin dilediğiniz bir bölümünü büyüterek göstermek isteyen kullanıcılar için ideal.

    JQZoom Evolution
    JQZoom Evolution

    35. jQuery Multimedia Portfolio
    jQuery için geliştirilen bu eklenti medya dosyalarının uzantısını otomatik olarak algılıyor ve ona uygun yürütücüyü yüklüyor.

    jQuery Multimedia Portfolio
    jQuery Multimedia Portfolio

    36. jQuery Küresel Panaroma Görüntüleyicisi
    Küresel panaromalar görüntülemek için kullanılabilecek bir JavaScript görüntüleyicisi. Java ve QuickTime teknolojilerine bir alternatif.
    37. jQuery Sanal Gezinti
    Basi panaroma görüntüleyicisi için bir eklenti olan bu kod sayesinde jQuery desteği sayesinde panaromik görüntülerinizi sanal gezinti uygulamalarına dönüştürebilirsiniz.

    jQuery Sanal Gezinti
    jQuery Sanal Gezinti

    38. mooSlideBox
    mooSlideBox küçük ve zarif, AJAX tabanlı bir uzantı olup günümüzün tüm popüler web uygulamalarının neredeyse tamamında bulabileceğiniz “Lightbox”a bir alternatif teşkil ediyor. Bu Lightbox kopyası IE6/7, Opera ve Firefox üzerinde çalışıyor ve mooTools sürüm 1.11 kullanıyor.

    mooSlideBox
    mooSlideBox

    39. jqGalScroll
    jQuery Gallery Scroller (jqGalScroll= bir dizi görseli alıyor ve dikey, yatay ya da diagonal olarak ilgili görseleri sırasıyla görüntülüyor. Eklenti ayrıca görsellerinizi sayfalara ayırarak ziyaretçilerinizin görseller arasında gezinebilmelerini de sağlıyor.

    jqGalScroll
    jqGalScroll

    40. Featured Content Slider
    Kendi başına çalışır “öne çıkarılan başlıklar” uygulaması oluşturabilmenizi sağlayacak bir rehber.

    Featured Content Slider
    Featured Content Slider

    41. Easy Slider jQuery Plugin
    Easy Slider görsellerin ya da diğer herhangi bir içerik türünün dikey ya da yatay olarak kaydırılabilmesini sağlıyor. Uygulamanın ayarları tamamen CSS üzerinden yapılabildiğinden sizin tek yapmanız gereken eklenti dosyasını sitenize dahil etmek, içeriği eklemek ve ardından CSS kullanarak uygulamayı stillemek.

    Easy Slider jQuery Plugin
    Easy Slider jQuery Plugin

    42. Dynamic Image Gallery Slideshow
    Bu son derece hafif olan JavaScript görsel galerisi ve slayt gösterisi betiğinin dosya boyutu sadece 3KB ve pek çok güzel özelliği içeriyor.

    Dynamic Image Gallery Slideshow
    Dynamic Image Gallery Slideshow

    CSS Tabanlı Galeriler
    43. Hoverbox Image Gallery
    Sadece 8KB dosya boyutuna sahip bu uygulamanın dosya boyutu sadece 8KB ve tümüyle CSS tabanlı.

    Hoverbox Image Gallery
    Hoverbox Image Gallery

    44. Sliding Photograph Galleries
    Bu galeri bugüne kadar gördüğünüz en küçük dosya boyutuna sahip galerilerden biri. Normalde dikey olarak dizilen sırasız liste içeren bu galeri, kullanılan CSS yardımıyla 8:1 oranında daha az alan kaplayabiliyor. Herhangi bir önizleme resmine ihtiyacınız yok zira tüm resimler önceden yükleniyor. Kullanılan bu metod aşağıda gösterildiği gibi hem dikey, hem de yatay olarak kullanılabilir.

    Sliding Photograph Galleries
    Sliding Photograph Galleries

    45. CSS Görsel Galerisi
    Tümüyle CSS tabanlı olan bu galeri önizleme resimlerinin üzerine fare imleci getirildiğinde resmin orjinal boyutunu otomatik olarak gösterebiliyor. Tümüyle CSS kullanılarak geliştirilmiş olan bu galeri, IE6+, Firefox ve Opera 8 destekliyor.

    CSS Görsel Galerisi
    CSS Görsel Galerisi

    46. Cross Browser CSS Slideshow
    Sadece CSS kullanılarak geliştirilmiş bir diğer slayt gösterisi uygulaması.

    Cross Browser CSS Slideshow
    Cross Browser CSS Slideshow

    47. Cross Browser Multi-Page Photograph Gallery
    Suckerfish HoverLightbox baz alınarak geliştirilmiş olan bu uygulama çoklu sayfa anahat sistemine sahip ancak metin yerine görsel kullanıyor. Suckerfish HoverLightbox’un aksine bu uygulama herhangi bir JavaScript kullanmamasına rağmen IE 5.5 ve üzeri tarayıcılarda sorunsuz çalışıyor.

    Cross Browser Multi-Page Photograph  Gallery
    Cross Browser Multi-Page Photograph Gallery

    48. CSS Decorative Gallery
    Güzel bir dekoratif CSS galerisi dersi. Bu ders sayesinde görsellerinizi ve fotoğraf galerilerinizi kaynak görselleri düzenlemeden nasıl daha güzel bir şekilde görüntüleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

    CSS Decorative Gallery
    CSS Decorative Gallery

    Flash Tabanlı Galeriler
    49. Flash Parallax Gallery
    Paradox kaydırma günümüz 2B animasyonlarında ve oyunlarda çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tip uygulamalarda arkaplan ve önplan görselleri farklı hızlarda kayarak uygulamaya derinlik katmaktadırlar. Bu derinlik, arkaplan görsellerinin önplan görsellerinden daha yavaş bir şekilde hareket etmesiyle sağlanıyor. Özellike portfolyonuzu yaratıcı ve özgün bir şekilde görüntüleyebilmek için kullanabileceğiniz harika bir rehber. Kesinlikle bir göz atılmalı!

    Flash Parallax Gallery
    Flash Parallax Gallery

    50. Flash Gallery
    Flash Gallery ücretsiz bir uygulama olup web sitelerinize kolayca ve hızlıca slayt gösterileri ekleyebilmenizi sağlıyor. Uygulamayı kullanabilmek için herhangi bir programlama bilgisine ihtiyacınız olmayacak. Tek yapmanız gereken betiği sitenize yüklemek. Ardından betik isterseniz görsellerin yer aldığı bir klasör üzerinden ya da Flickr resim akışından resimleri alarak onları otomatik olarak bir slayt gösterisi haline dönüştürüyor.

    Flash Gallery
    Flash Gallery

    51. SimpleViewer
    SimpleViewer ücretsiz, sade ve özelleştirilebilir bir Flash görsel görüntüleme uygulamasıdır.

    SimpleViewer
    SimpleViewer

    52. 3B Eğri Duvar
    Flash tabanlı 3B eğriler oluşturabileceğiniz, Flashloaded sürümüne benzer bir uygulama ancak bu sürüm ücretsiz.

    3B Eğri Duvar
    3B Eğri Duvar

    53. dfGallery
    dfGallery uygulaması görüp görebileceğiniz en başarılı galeri uygulamalarından biri.

    dfGallery
    dfGallery

    54. Spiral Carrousel XML

    Spiral Carrousel XML
    Spiral Carrousel XML

    55. Polaroid Gallery
    Polaroid Gallery ücretsiz ve açık kaynaklı bir Flash galeri uygulaması. Betik, görsel başlıklarını ve görsellerin kendisini dinamik olarak harici bir XML dosyasından ya da Flickr RSS beslemesi üzerinden alabiliyor. Ardından betik, aldığı veriyi işliyor ve etkileşimli bir flash galerisi oluşturuyor.

    Polaroid Gallery
    Polaroid Gallery

    56. TiltViewer
    TiltViewer ücretsiz ve özelleştirilebilir 3B Flash görsel görüntüleme uygulamasıdır.

    TiltViewer
    TiltViewer

    Diğer
    57. DynamicDrive
    Ve son olarak eğer yukarıdaki 56 galeri ihtiyacınıza cevap vermiyorsa ya da bu galeriler size yetmiyorsa, o zaman DynamicDrive.com web sitesi üzerinde bulunan diğer onlarca galeri uygulamasını deneyebilirsiniz.

    DynamicDrive
    DynamicDrive

    Eğer kullandığınız ve yukarıda yer almayan bir galeri uygulaması biliyorsanız o zaman yorumlarınızda ilgili galeriye bir bağlantı vererek bu listenin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

  • Kaynak: 1stwebdesigner

Yorumlar

Bu Yazıya 7 Yorum Yapılmış

  • sesli sohbet 03.02.2011 Per 4:43:27

    bu site için tşkler ellerinize sağlık çok gzll olmuş başarılarınızın dewamını beklerim

  • Emre Uzun 07.02.2011 Pts 21:25:07

    Çok saol Allah razı olsun senden..

  • fotograf 15.02.2011 Sal 10:50:52

    Güzel paylaşım çok teşekkürler.

  • turkofis 28.02.2011 Pts 10:41:31

    Özellikle DynamicDrive i çok beğendim konu için teşekkürler

  • a.çağlar 28.02.2011 Pts 11:37:35

    sağda solda araya araya bi hal olduğum bütün resim galerilerinin, burada bir araya toplanmış olarak bulmak beni üzdü, keşke en başta burayı bulsaydım 😉 boşuna uğraşmışım

  • Batuhan Küçükali 07.12.2011 Çar 1:46:44

    harika bir arşiv yapmışsınız çok teşekkürler.

  • hsan 05.10.2012 Cum 5:39:17

    çok güzel kodlar elinize sağlık işime çok yaradı

Yorum Yap

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Aşağıdaki yazı, Css, Genel, Web Tasarım kategorisine yazılmış.


Birçok kişi o ya da bu şekilde; dersleri kullanarak, hazır dosyaları indirerek vb. yollarla photoshop'da web sitesi oluşturabiliyor. Ancak pek ...

0,915 saniyede 75 sorgu yapıldı.